Ses Odaklı İletişimle Marka Bilinirliği Artırma

İster akşam yemeğinden önce bir oturma odasında egzersiz yapmak, ister bir podcast’i yakalamak veya bir Cuma gecesi online bir konser dinlemek olsun, insanlar evde daha fazla zaman geçirdikçe giderek daha fazla YouTube’a yöneliyor.

Turkcell Senior Media Manager Cem Cevlek de bu durumu şu şekilde gördüklerini söylüyor; “İçerikler ve içerik tüketimi hızla değişiyor. Artık içeriklerin arka planda, müzik veya podcast olarak tüketiminin artması ile beraber iletişim metotlarının da değişmesi gerekiyor. Biz de Turkcell olarak bu değişimleri ve trendleri yakından takip ediyor; değişen müşteri davranışlarını en iyi şekilde anlayıp aksiyona dönüştürüyoruz.”

Medyanızı ve yaratıcı yaklaşımınızı tüketicilerin YouTube’la etkileşim kurmanın farklı yollarına göre uyarlamanıza yardımcı olmak için markanızı YouTube’da etkileşimli kitlelerle buluşturmak adına tasarlanmış yeni bir reklam biçimi mevcut: İşitsel reklamlar. Bu format, ses tabanlı reklam öğesi ve video kampanyalarınızla aynı ölçüm, kitle ve marka güvenliği özellikleriyle erişimi verimli bir şekilde genişletmenize ve marka bilinirliğini artırmanıza yardımcı oluyor.

Daha fazla müzik dinleyicisine erişin

Müzik, her kültürde ve günlük yaşamda her zaman önemli bir rol oynamıştır. Sevdikleri içerikle etkileşime geçen bir kitleyi yakalamanız için güvenilir bir yoldur, ancak çoğu marka için YouTube’da henüz birincil iletişim yolu olarak kullanıldığını söyleyemeyiz. YouTube’da müzik video akışı tüm zamanların zirvesindeyken, oturum açmış ve bir günde müzik içeriği tüketen izleyicilerin yüzde 50’sinden fazlası 10 dakikadan fazla müzik içeriği tüketiyor.1 Bu doğrultuda müzik içeriğinin yanı sıra markanızın görülmesi, duyulması ve tanınması için yeni çözümler sunduğumuzu ise söyleyebiliriz.

Turkcell de, müşterilerine sunduğu ve en az 2 ve en fazla 5 kişi ile beraber ekip oluşturarak Turkcell servislerinden yararlanırken tasarruf edebilecekleri, GB paylaşabilecekleri ve indirimler kazanabilecekleri Turkcell BİZ servisinin tanıtımını sesin gücünden faydalanarak yapmak istiyordu. Online radyo tarafındaki kısıtlı ölçümleme özelliklerinden dolayı işitsel kreatiflerin başarısı net şekilde rasyonelize edilemiyordu. Marka bu sebeple bu yeni ve kreatif çözümden faydalanmaya karar verdi ve birlikte çalıştıkları ajansları Mindshare ve Xaxis ile birlikte erişim maksimizasyonu ile bu yeni platformun bilinirliğini artırırken bir yandan da satış dönüşümlerine katkı sağlamaya başladı.

Marka mesajınızı güçlendirin

Sesli reklamlar, mesajınızı iletmede sesli film müziğinin başrol oynadığı reklam öğeleriyle karakterize ediliyor. Bu noktada görsel bileşen durağan bir görüntü veya basit bir animasyon olabilir.

Aylar süren testlerimizde, YouTube’da ölçülen sesli reklam kampanyalarının yüzde 75’inden fazlasının marka bilinirliğinde önemli bir artış sağladığını gördük.2 Turkcell ise Display & Video 360 üzerinden YouTube Audio ve YouTube In-stream yayınları eş zamanlı aktif ettikten sonra benzer bir artışı kampanya öncesi dönemle karşılaştırdığında ek paket satış adedinde yakaladı: 11%. Kampanya sonucunda gerçekleştirilen Brand Lift anketine göre ise, işitsel reklamların reklam hatırlanabilirliğinde mutlak %3 üzerinde artış elde edildi.

Sesli reklamlarla başarıyı yakalayın

Mindshare ve Xaxis ekipleri, özellikle sesin ön planda olduğu reklam mesajlarında, YouTube işitsel reklamların kullanımıyla, yüksek prodüksiyon maliyetlerine gerek olmadan, YouTube’un yüksek erişim, hedefleme ve ölçümleme yeteneklerini kullanarak, doğru kitleye doğru etkileşim türü ile ulaşmanın mümkün olduğunu belirtiyor.

Sesli reklam kampanyanızı hazırlarken, sesin başrolü oynaması gerektiğini unutmayın. Düşünün: Gözlerimi kapatırsam, bu reklamın ne hakkında olduğunu hala net bir şekilde anlayabilirim. Mesajınızla açık ve net olun ve iletmek için samimi, özgün bir ses seçin. Hangi reklam öğesini kullanacağınızdan emin değilseniz, bir test sürümü yapmak ve sonuçları hızlı ve hiçbir ek ücret ödemeden almak için Video denemelerini kullanabilirsiniz.

Hem video hem de işitsel reklamları bir arada kullanarak, benzersiz YouTube deneyimlerine en uygun reklam biçimiyle daha fazla kişiye, sevdikleri içerikleri tüketerek ulaşabilirsiniz.

Kaynak: Think With Google

Benzer İçerikler