Pazarlama ve Halkla İlişkilerde İçerik Örtüşmesi

Pazarlama ve Halkla İlişkiler sosyal satışları reklamlarla yükselten satışları birer fırsata dönüştüren önemli bir organizasyonun parçasıdır. Her bir pazar organizasyonunun sayısız kanallar ile çalışması büyük başarıdır. Fakat farklı kanallar ve fırsatlar farklı yetenekleri ve tüm içerikleri ile birlikte devasa takım elemanları gerektirir. Bu en iyi ihtimalle karışıklık veya en kötü ihtimalle ise üreticiliği olmayan bir yoldur.

Hadi şimdi bilgi grafiği gibi basit bir ınfographic örneği ele alalım, bilgileri ve güzel tasarımıyla etkilendiğinizi düşünün. Ya sonra? Büyük ihtimalle gönderme kanalı olarak 10 farklı yol bulacaksınız. Bilgi grafiğini hazırlayan içerik pazarlayıcısı hedef sosyal medya trafiğinin In ve outlarını bilmeyebilir. Sosyal medya yöneticiniz bilgi grafiğine e-mail firma linkini eklemenin belli başlıkları beslemede kritik önem arz ettiğini bilmeyebilir ve siz medya kontakları arasında olmanın en iyi bloggerlar tarafından repost edilebileceğini düşünebilirsiniz. Fakat siz Halkla İlişkiler takımı kadar başarılı olamazsınız. İşte bundan dolayıdır ki Pazarlama ve Satış departmanlarınız Hakla İlişkilersiz düşünülemez.

Pazarlama ve Hakla İlişkiler içerik örtüşmesini PESO Medya modeliyle çalışabiliriz.

Ücretli Medya (Paid Media)

Ücretli Medya her zaman pazarlamanın ön tekerleğini oluşturur peki ya sosyal medya reklamları ve sponsorlu içerikler? Ya sendikaların içerikleri veya Reklamdan etkilenenlerin blogları bu nokta da çizgilerin belirsizleştiği bir noktadır. Ama hala pazar için ödenen ücret bakımından bir çok platforma sahip olma konusunda en iyisi olarak bilinir. Eğer PR metninin vermek istediği mesajı ne zaman sunulması gerektiği hakkında genel bir fikriniz varsa ise bunu hemen uygulamalısınız.

Kazanılmış Medya (Earned Media)

Medya ilişkilerinin çabaları büyük ölçüde toplum ilişkileri bazında olmalıdır. Takım gerekli tecrübe ve ilişkiye sahip olmalıdır. Pazar da içeriğin nasıl daha fazla kazanabileceği ve pazara yerleşebileceği hakkında önemli ipuçları belirlenmesi gerekir. Bir kere serbest bir takımınız olsun. Diğer bir ifadeyle onlara şirketinizin her türlü imkanını sağlayın, çünkü hiç kimsenin göremeyeceği reklam kokusunu alırlar. İyi bir PR Medya komutanı kontaklarının hikaye için nasıl arayış içine girebileceklerini bilir ve dinler. Eğer keşfetmek için yeterli imkan ve özgürlük verilirse Pr takımı da bunu uygulamaya koymak için mesai yapar büyük ihtimalle onlar şirketin duruşunu tanımışlardır ve yapacakları medya çalışması da onaylanır.

Paylaşılan Medya (Shared Media)

Paylaşılan Medya büyük gri bir alandır. Bundan dolayı başlangıç noktasından itibaren ciddi anlamda entegre olmuş yaklaşım benimsenmelidir. Şirketler de hiç kimse tamamen kimin neye sahip olduğunu bilmediğinden dolayı her türlü hataya düşebilirler. Bunu belirlemek için diğer alanları kullanabilirler. Medya fırsatları ve ödenilen sponsorluk içerikleri gibi temel elementleri de pazarlama grubuna dahil edebilirler.

Sahipli Medya (Owned Media)

İlk bakışta, Pazarlama ekibi olarak şirketin web sitesini, blog adresini veya herhangi bir organik içeriğin varlıklarını kontrol edebilmek için en iyi seçenek gibi görünebilir. Ama seçimlerinizi ayrıştırmak için editoryal bir takvime ihtiyaç duymanız gerekebilir.

Pazarlama ve Halkla İlişkiler de başarılı entegrasyonu ancak İçerik organizasyonuyla birlikte başarılı bir iletişimle gerçekleştirebilirsiniz. Beceri ve sorumlulukları tanımlama, ölçüm beklentilerinizi ve marka hedeflerinizi birbirine entegre ederek zaman kazanabilir. Ekibinizdeki insanların güçlerini ve yeteneklerini daha verimli hale getirebilirsiniz. En önemlisi de kampanyalarınız daha güçlü bir etkiye sahip olabilir.

Benzer İçerikler