301 Yönlendirmesi Nasıl Yapılır?

301 Yönlendirme, ‘Redirect Permanent’ yani kalıcı olarak yönlendirmek demektir. Web sitenizin içeriğini değiştirmeye veya başka bir projeye yönlenmeye karar verdiğinizde 301 yönlendirmesini kullanmak zorundasınız demektir.

Artık yerinde olmayan, kullanılmayan, kaldırılmış veya başka bir URL’e taşınan bir sayfanın yeni adrese kalıcı olarak taşındığını Google’a ifade edebilmemiz için 301 yönlendirme kullanmamız gerekmektedir. Kesinlikle kalıcı yönlendirme durumlarında kullanılmalı, geçici değişiklikler için başvurulmamalıdır.

301 Yönlendirmesi oldukça kolay bir şekilde yapılabilir. Linux tabanlı işletim sistemlerinde bulunan .htaccess dosyası üzerinde yapacağınız ufak değişiklikler ile, yönlendirmek istediğiniz istediğiniz URL’li istediğiniz gibi kontrol edebilirsiniz. Ancak .htaccess dosyası üzerinde değişiklikler yaparken çok dikkatli olmakta fayda var. Olası 500 Internal Server Error’lerden kaçınmak için, dosyanızın orijinal halinin bir kopyasını mutlaka alın.

Kalıcı Yönlendirme Hangi Durumlarda Kullanılır?

Her zaman kullanılmayan bir yönlendirme türüdür ve gerçekten ihtiyaç halinde kullanılması oldukça önemlidir. Yönlendirme yaparken bunun kalıcı bir yönlendirme olduğundan ve yönlendirme sonrasında yönlendirmenin doğru bir şekilde çalıştığından emin olmalıyız. Peki hangi durumlarda 301 yönlendirme işlemine başvurmalıyız?

  • Silinen sayfalarınızı ilgili başka bir sayfaya yönlendirmek,
  • Domain değişikliği yapmak,
  • URL yapısının değişikliği yapmak,
  • Site taşıma işleminde ihtiyaç halinde,
  • 404’e düşen sayfalarınızı ilgili bir sayfaya yönlendirmek,
  • Eski içerik yeni bir URL’de güncel olarak var olduğunda,
  • Birbirine benzer sayfaları tek bir sayfada birleştirdiğinizde,
  • HTTPS/SSL kullanımına geçtiğinizde kullanılır.

301 yönlendirmesi nasıl yapılır301 Yönlendirme Kodları

301 yönlendirme işlemini yapmak için birden fazla yöntem kullanabilirsiniz. Bu yöntemler sitenizin altyapısına, kullandığınız CMS sistemine (WordPress, Joomla vb.) göre değişiklik gösterebilir. Aşağıdaki yöntemlerden size uygun olanı kullanarak yönlendirme işlemlerinizi kolaylıkla yapabilir ve ardından yönlendirdiğiniz URL’leri test ederek yaptığınız işlemlerin doğru bir şekilde çalışıp çalışmadığını kontrol edebilirsiniz.

.htaccess Dosyası İçin 301 Yönlendirme Kodu

Redirect 301 /eskidosya.html https://yenisite.com/yenidosya.html

PHP İçin 301 Yönlendirme Kodu

<?php

// Permanent 301 redirection

header(“HTTP/1.1 301 Moved Permanently”);

header(“Location: https://yeniadres.com/“);

exit();

?>

ASP.NET İçin 301 Yönlendirme Kodu

Response.Status = “301 Moved Permanently”;

Response.StatusCode = 301;

Response.StatusDescription = “Moved Permanently”;

Response.AddHeader(“Location”, “URL-BURAYA-GELECEK“);

Response.End();

WordPress İçin 301 Yönlendirme Eklentisi

WordPress’te kalıcı yönlendirme işlemini yapmak için herhangi bir kod yazmanıza gerek kalmadan kullanabileceğiniz eklentiler mevcuttur. Tavsiye ettiğim Redirection eklentisi ile yönlendirme işlemlerinizi yapabilir ve herhangi bir kodla uğraşmadan bu işlemi çözüme kavuşturabilirsiniz. Eklentiye eski adresi ve yeni adresi girmeniz yeterli olacaktır.

Redirection eklentisi: https://tr.wordpress.org/plugins/redirection/

301 Yönlendirme Nasıl Test Edilir?

Yaptığınız kalıcı yönlendirme işleminin başarılı olup olmadığını ve düzgün bir şekilde çalışıp çalışmadığını kontrol etmeniz için iki yöntem önerebilirim. Eğer Google Chrome kullanıyorsanız, uzantı mağazasında ücretsiz olarak yer alan Redirect Path uzantısı işinize yarayacaktır. Yapmanız gereken tek şey eklentiyi Chrome’a entegre etmek ve ardından 301 ile yönlendirdiğiniz adrese girmek. URL’i açtığınızda eğer 301 yönlendirme çalışıyorsa sağ üstte eklentinin üzerinde 301 simgesini göreceksiniz. Üzerine tıkladığınızda ise URL’in kaynağı ve yönlendirme hakkında bilgi edinebilirsiniz.

İkinci bir yöntem de çoğu kişinin bildiği HTTP Status (https://httpstatus.io/) web sitesi. Siteyi açtığınızda karşınıza gelen kutucuğa URL’i girdikten sonra Check Status butonuna basmanız yeterli oluyor. Birkaç saniye içerisinde URL taranıyor ve yönlendirmenin olup olmadığı, varsa detayları karşınıza çıkıyor.

Siz de web sitenizde bu hatalarla karşılaşmak istemiyorsanız bizimle MarkerGroupe.com web sitesi üzerinden veya hello@markergroupe.com e-mail adresi üzerinden iletişime geçebilirsiniz.

Benzer İçerikler